Cestovatelské přednášky pořádám od roku 2014. Byl to důležitý okamžik, poprvé v životě jsem se totiž podíval za „hranice Evropy.“ Cesta mi přinesla naprosto nové pocity a jakousi touhu poznávat odlišnou mentalitu lidí, kulturu, tradice a kulinářské záležitosti, které jsou dost odlišné od těch co jsem doposud znal z cest po Evropě.

 

Koncentrace zajímavých situací a příhod byla natolik vysoká, že jsem si je nechtěl nechávat jen sám pro sebe a tak poprvé vznikla myšlenka uspořádat veřejně přednášku. Aniž bych to měl v úmyslu, stalo se vyprávění o těchto destinacích jednou z mých nejoblíbenějších činností a tak pravidelně objíždím města, obce a vesnice nejen v rámci kraje odkud pocházím…

 

Níže je k dispozici kompletní nabídka témat, veškeré důležité informace a podmínky, které se vážou k přednáškám.

 


 

GRUZIE – TAJEMNÉ KRÁLOVSTVÍ VE STÍNU KAVKAZU

 

Gruzie je země plná kontrastů a překvapení. Mohutné hradby Kavkazu střídají nížiny plné vinné révy, polopoušť pak zase břehy Černého moře. Gruzie má své nezaměnitelné kouzlo. Snad je to právě díky zvláštní atmosféře, která je zde cítit na každém kroku. Všechno se zdá být evropské, tak podobné tomu, co známe z domova. Záhy ale člověk zjistí, že jazyk, písmo, kultura, tradice, kuchyně i nátura zdejších lidí se výrazně liší… Navštívíme spolu horské oblasti Svanetie, Tušetie, Chevsuretie a Kazbegi, projdeme se uličkami hlavního města Tbilisi a ochutnáme nejednu z místních kulinářských specialit.

 


 

KYRGYZSTÁN – V ZEMI NOMÁDŮ A NEBESKÝCH HOR

 

Kyrgyzstán je země mnoha tváří. Je to pestrobarevná a rozmanitá mozaika, která se mění doslova každou chvíli před očima. Rozsáhlé stepi a polopouště kontrastují s jezery a hlavně všudypřítomnými horami. Znatelně se změnily tváře lidí, které dávají najevo, že hranice Evropy jsou kdesi v nedohlednu. Jiné je i chování, způsob myšlení, jazyk, tradice a náboženství. Proputujeme spolu část Kyrgyzského a Kungejského Alatau, navštívíme dvě největší jezera v zemi a cestu zakončíme v hlavním městě, kde nasajeme atmosféru, vůně a chutě v rušném bazaru… Přijďte si poslechnout povídání o této zajímavé středoasijské zemi, ve které na sebe zajímavé situace a zážitky nenechají dlouho čekat.

 


 

ÍRÁN – DVĚ TVÁŘE PERSIE

 

Írán je kontroverzní země s přísným islámským režimem a nemá ve světě nálepku destinace, do které by se lidé zrovna hrnuli. A upřímně? Je to škoda… Zažil jsem ruch hlavní metropole, pokusil se vyškrábat na nejvyšší kopec v zemi, podíval se k moři, přespal v poušti, poznával města a jejich památky, navštěvoval čajovny, ochutnával speciality, potkával spousty zvědavých lidí, ale hlavně vnímal a nasával atmosféru Blízkého východu. A co jsem za tu dobu zjistil? Že tahle země je tak trochu jiná, než nám je předkládá okolní svět. A víte co? Však si o ni přijďte něco poslechnout a udělejte si svůj vlastní obrázek…

 

 


 

 INDIE – DIVOKÁ A NESPOUTANÁ

 

Jedna z nejlidnatějších zemí této planety mi doslova vyrazila dech. Je to pozoruhodný svět, kde platí jiné zákony, než na jaké jsme zvyklí. Všechny smysly jedou na plné obrátky… Nikde jinde jsem nezažil tolik barev, vůní, pachů, dobrého jídla, všudypřítomných odpadků a chudoby. Nejprve na chvíli zůstaneme v hlavní metropoli, abychom vzápětí mohli uniknout do ticha majestátného Himálaje. Navštívíme také některá města a vrátíme se spolu prostřednictvím spousty zážitků zpět na ulici mezi místní lidi, jejichž naprostá bezprostřednost mne nepřestávala fascinovat.

 


 

TURECKO – DECHBEROUCÍM KURDISTÁNEM

 

Zatímco západ Turecka v čele s Istanbulem praská ve švech, východ země navštíví jen hrstka těch, co mají dobrodružnější povahu. Přesto a možná právě proto je pro mne oblast Tureckého Kurdistánu nefalšovaným klenotem. Divoké a liduprázdné hory zalité po celou dobu sluncem silně kontrastují s bujarým životem ve městech. Široko daleko jsme téměř jedinými Evropany. Tato oblast mě doslova uhranula nejen díky přírodním krásám, ale také výbornému jídlu a především fantastickým lidem. Přijďte si poslechnout o zážitcích s nimi, velehorách, městech, dobrém tureckém čaji, nezapomenutelné atmosféře Blízkého východu a mnoha dalších věcech.

 


 

LIBANON – ZEMĚ HOR, CEDRŮ A UPRCHLÍKŮ

 

Na malém území ohraničeném Středozemním mořem, Sýrií a Izraelem se zvedají hory, po zemi jsou roztroušeny starobylé památky, servíruje se zde uznávaná kuchyně a nábožensky se jedná o velice koncentrovaný pel-mel… Nablýskaná metropole Bejrút, famózní město Tripolis, část LMT (Lebanon Mountain Trail), starodávný Byblos, Baalbek a poklidné město Zahlé jsou jen letmou ochutnávkou toho, co tato destinace nabízí. Blízkovýchodní zemi s největším počtem uprchlíků jsem navíc pro jistotu opustil předčasně díky silným protivládním demonstracím.

 


 

VALAŠSKO – TADY JSEM DOMA

 

Světová rarita v podobě COVID 19 donutila velice rychle přehodnotit  mé dosavadní cestovatelské plány. Odmítal jsem se ale vzdát pohybu na čerstvém vzduchu a tak logicky přišel nápad poznat více svou rodnou domovinu. Po stovkách kilometrů šlapání zvlněnou krajinou, od jara do podzimu, sám či s kamarády jsem procházel více či méně známými místy. Přestože nemluvím valašsky, neholduji folklóru a chuť frgálů je spíše vzpomínkou na má pubertální léta, tak se považuji za hrdého obyvatele tohoto rázovitého regionu. Na co jsem za celou tu dobu přišel? Že mi Valašsko a jeho přilehlé oblasti přirostly k srdci, toto je můj jediný a skutečný domov.

 


 

OMÁN – UŽ JEN LÉTAJÍCÍ KOBEREC

 

Na samotném východě Arabského poloostrova se rozprostírá země, která díky svým přírodním scenériím jakoby ani nepatřila do tohoto světa. Divoce rozeklané horské hřebeny střídají palmové háje, životodárná vádí, vyprahlé pouště, mořské pobřeží, okázalé pevnosti, tradiční města a vesnice. Na povrch se dere silný pocit, že zrovna poznáváte nefalšovaný orient. Když k tomu připočteme věčně usměvavé obyvatele, uvolněnou atmosféru a příjemně se linoucí vůni kadidla, není pochyb o tom, že se jedná o kousek ráje na zemi. Vítejte v pohádce, tedy v Sultanátu Omán.

 


 

PRO KOHO JSOU PŘEDNÁŠKY VHODNÉ

 

 

Absolutně pro každého. Jak pro širokou veřejnost, tak uzavřený kruh lidí (na objednávku).

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco nového, nebo si příjdou jen nostalgicky zavzpomínat na místa, která už v minulosti sami navštívili. A pak

samozřejmě také pro ty, kteří se do dané oblasti teprve chystají. 

 

 

 • KNIHOVNY

 

 

 • KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

 

 
 • KINA
 

 

 • CESTOVATELSKÉ FESTIVALY

 

 
 • KLUBY
 

 

 • ŠKOLY

 

 

Přednášel jsem také v čajovnách, oratoři kostela či hasičské zbrojnici. Stačí jen mít k dispozici určitý prostor a v něm příslušné technické zázemí, jinak zde není takřka žádné omezení.

 


 

PROČ TO VLASTNĚ DĚLÁM

 

 

 • Prvotní myšlenkou bylo podělit se s lidmi o zkušenosti z cest, nabyté dojmy, pocity…

 

 • Přiblížit daný region, jiný způsob myšlení, tradice.

 

 • Vzbudit v ostatních zájem nebo ještě lépe zápal o cestování, motivovat je k vlastním cestám.

 

 • Oprášit si všeobecné znalosti geografie, historie i současnosti.

 

 • Především mladší generaci odtrhnout aspoň na chvíli od kybersvěta, vést je k zamyšlení.

 

 • Ukázat, že za hranicemi Evropy nečíhají „špatné věci“ a „zlí lidé,“ jak je často servírováno médii.

 


 

JAK DLOUHO TO TRVÁ

 

Pro veřejnost (knihovny, kulturní zařízení…) se přednáška pohybuje v rozmezí 90–120 minut.

U škol a ostatních (soukromé akce na objednávku) lze délku besedy konkrétně přizpůsobit dle přání.

 


 

VARIBIALITA

 

U přednášek v knihovnách, kulturních zařízeních apod. je vše jasně dané, zkrátka se jedná o průřez všeho možného (něco málo z geografie, historie a pak samotné zážitky).

U škol a dalších akcí na objednávku není problém přizpůsobit danou besedu jak samotnou délkou trvání, tak i ostatními specifiky.

Chcete zařadit spíše více zeměpisu, historie, nebo Vás tohle naopak vůbec nezajímá a chcete zprostředkovat čistě jen dojmy, pocity a spousty zábavných historek? Vždy závisí na konkrétní domluvě…

 


 

CO JE K TOMU POTŘEBA

 

 • PROMÍTACÍ PLÁTNO

 

 • PROJEKTOR

 

 • REPRODUKTORY

 

 • HDMI či VGA kabely na propojení techniky

 

Přednáška běží jako film ve formátu AVI a je ve FULL HD kvalitě (nebo se tak aspoň tváří).

 


 

FINANČNÍ PODMÍNKY

 

Odměna za každou jednotlivou přednášku je vždy v rámci knihoven, kulturních zařízení atd. jednotná, nehledě na téma, délku trvání a počet návštěvníků.

U škol a soukromých akcí na objednávku je odměna závislá na náročnosti přípravy (respektive úpravy a přizpůsobení daného tématu), popř. počtu osob.

Každopádně v obou případech záleží na předchozí domluvě.

 


 

NABÍDKA PŘEDNÁŠEK V PDF