Jmenuji se Michal Štěpánek, pocházím a žiji v malebném městečku v podhůří Beskyd, ve Valašském Meziříčí. Chtělo by se říci, že tím se můj vztah k horám a všemu okolo, co k tomu patří, automaticky vysvětluje… Paradoxně tomu bylo právě naopak. Až později jsem si „našel“ v horách a cestování zalíbení. Začal jsem šlapat po kopcích pravidelně, poznával tak i prostředí a rozmanitost mimo svůj kraj. Vše vyvrcholilo v roce 2013, kdy jsem se poprvé podíval za hranice Evropy. Tato cesta byla natolik inspirativní a zajímavá, že jsem si dojmy a pocity z ní nechtěl nechávat jen tak pro sebe. Vznikl tak nápad realizovat cestovatelské přednášky.

Kde všude jsem zanechal otisky svých pohorek: Slovensko, Srbsko, Černá Hora, Albánie, Slovinsko, Rumunsko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Korsika, Gruzie, Kyrgyzstán, Írán, Indie, Turecko, Libanon.

Kde jsem se cítil nejlépe: Turecko, Írán, Gruzie, Rakousko.

Na co si brousím zuby: Tádžikistán, Ázerbájdžán, Pákistán, Afghánistán, Sýrie, Irák.

 


Je tomu už pár let co se v mé hlavě poprvé začala rodit myšlenka na stránky věnované cestovatelským přednáškám. Ty pořádám od roku 2014 a protože mne tato bohulibá činnost baví čím dál tím víc, tak jsem se rozhodl, že je na čase „přetavit“ myšlenku v realitu. 

Důvod je prostý. Rád se dělím o pocity a dojmy z cest nejen verbálně na přednáškách, ale snažím se je zachytit i psaným slovem. A tak věřím, že když mám k dispozici tento neomezený prostor, bude motivace v podobě psaní článků a dalších věcí s tím souvisejících dostatečně veliká.

Co si od toho vlastně slibuji?

V prvé řadě bych rád, aby byl obsah stránky inspirativní, vedl k zamyšlení, pobavení, nebo sloužil jako určitý zdroj informací pro ty, kteří se do daných oblastí chystají.

Věřím zároveň v to, že v dnešním uspěchaném světe je potřeba se aspoň na chvíli zastavit, zasnít se a u dobré kávy nebo čaje „vypnout.“ Pokud to nebude zrovna osobně prostřednictvím nějaké z přednášek, nevadí. Můžete se tam „teleportovat“ i skrze fotogalerie nebo články.

Velké díky patří všem těm, co mne v realizování přednášek podpořili a dali mi tu možnost u nich vystupovat. Jedná se především o všechny knihovnice, starosty, starostky, vedoucí kulturních zařízení a čajoven. I oni jsou přidanou hodnotou kvůli které mne přednášení baví, vesměs jsou to totiž velice zajímavý a inspirující lidé.

Štěpy na cestách alias ŠNC snad pro Vás všechny bude synonymem příjemně strávených okamžiků.