VALAŠSKO – KRAJINA MNOHA TVÁŘÍ

 

Dokáže být inspirativní, tajuplná, romantická, ale také drsná a zádumčivá. V každém z nás vyvolává různé pocity. Nekonečné doliny a hřebeny okolních kopců jsou jako stvořené pro poznávání zajímavých přírodních scenérií a v kombinaci se svébytným naturelem místních obyvatel, tradiční kuchyní a folklórem se tak stává dokonale namíchaným koktejlem, který zkrátka musíte ochutnat.


 

Srdcovka jako vyšitá 

Ani ne hodinu jízdy od mého rodného města se na česko-slovenském pomezí rozprostírá oblast, kterou jsem si upřímně zamiloval – Javorníky. Odlesněný úsek v nejvyšších partiích mezi Velkým Javorníkem (1072 m n.m.) a rozhlednou Stratenec nabízí bezkonkurenční hřebenovku, odkud se za dobré viditelnosti můžete rozplývat výhledy nejen na protější Vsetínské, ale také Veřovické, Vizovické a Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty, Moravskoslezské Beskydy. Tady máte pocit, že jste na hony vzdáleni civilizaci. Není to tak úplně pravda, jelikož po hodině svižnější chůze narazíte na poměrně hustě osídlené údolí Vsetínské Bečvy, kde si můžete závěr výletu okořenit nějakou místní zajímavostí. Za zmínku stojí například muzeum a kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, galerie soch a kaple sv. Huberta v údolí Pluskovec, koupačka ve „valašském Balatonu“ v Novém Hrozenkově, nebo se můžete proplétat největším pískovcovým skalním městem moravských Karpat, které spousta z vás zná jako Pulčínské skály.

 


 

Kotáry nad Vsetínem 

Pokud vás navnadily předešlé řádky o Javorníkách, tak můžete zabít hned „dvě mouchy jednou ranou.“ Přes údolí se totiž nachází další, tentokrát poměrně zalesněný hřeben Vsetínských vrchů. Východnější část je známá hlavně díky Soláni, kde si můžete prohlédnout galerii v přírodě a zvonici. Přes četné louky se pak člověk přiblíží k dalším perlám v podobě Súkenické a Miloňové rozhledny, dostat se také můžete k pramenům dvou významných řek, tedy Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Nedaleko prvně jmenovaného pramene se nachází nejvyšší vrchol v podobě jediné tisícovky těchto vrchů, která nese příznačný název Vysoká (1024 m n.m.). Západní část hřebene, který postupně „padá“ do okresního města Vsetín je pro opravdové labužníky. Zhmotňuje všechno to, co si pod pojmem Valašsko dokážete představit. Shluk několika dřevěnic je obklíčen nekonečnými loukami a atmosféra se slovy ani nedá popsat, ta se zkrátka musí zažít.

 


 

Skrytá perla Jižního Valašska

Vizovické vrchy – to není jen parádní hlavní hřeben (se zajímavostí v podobě Janova hradu, rozhlednou Doubrava a nejvyšším bodem Klášťov 753 m n.m.) táhnoucí se nad městem, které propůjčilo název celé oblasti. Pokud se rádi touláte a oceníte přitom relativní samotu, tak si poznávání tohoto kraje náležitě užijete. Zároveň si trasu můžete naplánovat i tak, aby vás dovedla na místa, která jsou edukativní a zároveň dost melancholická. Jejich „krása“ je totiž vykoupena tragickými událostmi z minulosti. Jedná se především o vypálenou osadu Ploština, Prlov a Vařákovy paseky. Poblíž řeky Senice u obce Lidečko jsou už z dálky viditelné Čertovy skály, které rozhodně nemůžete při návštěvě tohoto regionu vynechat. Území, které leží ve stínu známějších, nedalekých Beskyd příjemně překvapí a navodí pocit, že právě tady budete mít chuť se stále vracet.

 


 

Stačí si jen vybrat 

Zajímavých míst je na Valašsku bezpočet, ty které jsem tu zmínil jsou jen zlomkem, takovou ochutnávkou, nahlédnutím pod pokličku. Ať už se chcete procházet typicky zvlněnou krajinou, máte rádi kulturní památky, cimbálovku, slivovici a frgály, tak právě pro vás je region v nejvýchodnější části Moravy tím pravým místem kde načerpáte novou energii a inspiraci.